Strona startowa

Wiadomości - Polityka

20 lat Powiatu Buskiego (foto/wkrótce video)

Dodał: Milena Data: 2018-06-29 11:05:14 (czytane: 3393)

Obchody 20 rocznicy powstania powiatu buskiego miały miejsce podczas uroczystej sesji Rady Powiatu w dniu 22 czerwca 2018 r., która odbyła się w sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Uroczystość wpisała się w ramy obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i było to uwidocznione w oprawie posiedzenia.

20_lecie039.jpg

Obrady prowadził przewodniczący RP Andrzej Gądek. W programie minutą ciszy uczczono zmarłych radnych, będących w składzie kolejnych kadencji. Są nimi Zdzisław Śliwa - przewodniczący Rady I kadencji, Kazimiera Tom-Sikorska, Zofia Guz, Tadeusz Orszulak, Kazimierz Dusza, Zbigniew Jastrząb. Przewodniczący Zarządu Powiatu, starosta buski Jerzy Kolarz przedstawił historię powstania i kolejnych etapów rozwoju powiatu buskiego po czym odbyła się multimedialna prezentacji realizacji zadań, osiągnięć, sukcesów powiatowego samorządu minionego 20-lecia z komentarzem kierownika działu promocji Tadeusza Sempioła. Ta jubileuszowa sesja miała numer 204 w historii powiatu buskiego licząc od listopada roku 1998, kiedy to ruszył reaktywowany samorząd powiatowy po jego zamknięciu w latach 70-tych XX wieku.

Z danych pokazanych w prezentacji wynikało, jak budowała się siła powiatu buskiego, jak się rozwijał i jak się zmieniał reasumując te minione 20 lat. W pierwszej kadencji (1998-2002) Rada funkcjonowała w liczbie 30 radnych. Potem w kolejnej nastąpiła zmiana liczebności i obecna V kadencja pracuje w składzie 19 radnych. Pierwszy budżet powiatu buskiego wynosił około 37 milionów złotych, dzisiaj (rok 2018) - ponad 104 miliony. Najwięcej wydatków pochłania corocznie oświata - średnio 35 milionów złotych każdego roku. W roku 1999 roku kształciło się w szkołach średnich prowadzonych przez powiat (których organem założycielskim jest powiat buski) około 4600, obecnie to już tylko około 2500. Pracowało z młodzieżą odpowiednio w roku 1999 - 597 nauczycieli etatowych i dziś 345. W 1998 roku zarejestrowanych było ponad 4 000 bezrobotnych, dzisiaj - około 1600 i powiat buski posiada najniższą w województwie stopę bezrobocia. Szerokim frontem samorząd powiatowy z wkładem finansowym własnym w programy unijne we wszystkich dziedzinach wpisanych w zadania statutowe – od oświaty poprzez pomoc społeczną, opiekę socjalną, specjalistyczną pomoc medyczną (szpital), lokalne inicjatywy we współpracy z gminami na zadaniach infrastruktury drogowej (przebudowa, modernizacja, remonty ciągów komunikacyjnych) kończąc. Powiat buski zajmuje obszar 96 739 hektarów i liczbą mieszkańców na dzień 31 grudnia 2017 roku – 71 994 osób.

20_lecie140.jpg

Na dzień dzisiejszy funkcjonują tu trzy miasta – Busko-Zdrój, Stopnica i od stycznia roku bieżącego Wiślica (najmniejsze liczebnie i obszarowo miasto w Polsce). Powiat pełni służebną rolę obsługi mieszkańców dla ośmiu gmin – Busko-Zdrój, Gnojno, Stopnica, Pacanów, Solec Zdrój, Nowy Korczyn, Tuczępy, Wiślica. Teren powiatu – to bezcenny zasób dziedzictwa narodowego z zachowanymi śladami naszej historii od początku powstania państwa polskiego – począwszy od czasów wędrówki ludów (rejon Książnic w gminie Pacanów – odkrycia archeologiczne kultury złockiej – groby sprzed 5 tysięcy lat), pierwszych chrześcijan ( misa chrzcielna w Wiślicy, Mieszka I i kolejnych Piastów – tu ślady po ważnym szlaku handlowym na linii Kraków – Sandomierz i powstawaniem kilku ważnych na tej linii parafii z kościołami – Wiślica, Nowy Korczyn, Pacanów, Zborówek, Chotelek, Busko (XI i XII wiek), wodnego szlaku transportowego powiązanego z rzekami Wisłą, Nidą – tu porty rzeczne w Nowym Korczynie, Grotnikach, Grabowicy (gmina Pacanów), siedzibą poza metropolitarnym Krakowem królów polskich z dynastii Piastów i Jagiellonów – tu Wiślica, Nowe Miasto Korczyn, Stopnica. To zbawienne dla zdrowia wody siarkowe i błoto borowinowe odkryte i wykorzystywane w okresie Jagiellonów w rejonie Wełnina, okolicy Solca Zdroju. I można byłoby tak wymieniać przytaczając kolejne udokumentowane fakty historyczne aż po dzień dzisiejszy – gdzie w konkluzji obszar powiatu buskiego stanowi jądro budowanego przez wieki państwa polskiego z wojnami i zniszczeniami, odbudową, heroizmem ludzi, sejmikami szlacheckimi, legionami Piłsudskiego i odzyskaniem po latach zaborów państwowości, walką oddziałów leśnych z hitlerowskim najeźdźcą w okresie II Wojny Światowej itd…

Jako pierwszy gratulacje z okazji 20-lecia istnienia powiatu złożył marszałek województwa Adam Jarubas (radny Rady Powiatu I kadencji), gratulowali honorowi obywatele powiatu buskiego - Zofia Grzebisz-Nowicka, była posłanka i pierwszy Honorowy Obywatel Powiatu Buskiego, Stefan Rachwalski prezes Fundacji Wspierania Młodzieży Wiejskiej im. „Pokusów” (fundacji, którą założył i przeznaczył fundusze na finansowanie studiów młodzieży ze środowisk wiejskich, urodzony w Oblekoniu gm. Pacanów nieżyjący dziś Władysław Pokusa i wieloletni lekarz Kazimierz Kucharski. Do rocznicowych życzeń dołączyła grupa innych zaproszonych gości. Na finał w programie artystycznym wystąpili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju.

Wkrótce video.


Reklama.

Tagi: 20 lat Powiatu Buskiego   powiat   powiat buski  


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Access denied for user 'realadmin_3'@'10.254.34.205' (using password: YES) in /home/alfamedia2/ftp/ponidzie.eu/themes/ponidzie/partials/galeria/galeria_cfg.inc.php on line 9
Unable to connect to database