Strona startowa

Wiadomości - Nauka

Buski 'Kopernik' z wizytą w Grecji w ramach projektu Erasmus + Easy

Dodał: Milena Data: 2017-11-27 11:38:01 (czytane: 3600)

W dniach 19 do 26 listopada 2017r. czworo nauczycieli i uczeń kl. III g z buskiego "Kopernika" wyjechali do Grecji na czwartą wymianę w ramach projektu Erasmus + Easy. Była to okazja do ponownego spotkania partnerów projektu z Włoch, Bułgarii, Grecji, Turcji i Francji.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Edessa to malowniczo położone miasto w północnej Grecji, w regionie Macedonia Środkowa, w jednostce regionalnej Pella. Jest to region słynący z przemysłu włókienniczego, spożywczego, znany także z zabytkowych świątyń bizantyjskich z freskami i mozaikami.

Erasmus.jpg

Erasmus1.jpg

Swą sławę miasto zawdzięcza rzece o tej samej nazwie co miasteczko - Edessa. Ta właśnie rzeka wypływa w górach na północy, przepływa wartko przez centrum, po czym znika w wąwozie i spada kaskadami na równinę poniżej.

W ramach projektu do Grecji wyjechali: Dyrektor ZSP 1 Andrzej Bilewski, nauczyciele: Aneta Wójcikiewicz, Michał Siekierski, Angelika Bilewska i uczeń kl. IIIg Andrzej Gawęda.

Pierwszy dzień rozpoczął się od spotkania wszystkich uczestników Projektu w budynku dawnej szkoły żeńskiej. Poszczególne delegacje prezentowały filmy, zdjęcia, informacje dotyczące ich krajów, systemów edukacji obowiązujących w ich państwach oraz wiadomości o profilach szkół, które reprezentują. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor ze Szkoły w Edessie, następnie wysłuchano krótkiego koncertu w wykonaniu uczniów greckiej szkoły.

Prezentacji Buska-Zdroju i regionu, walorów uzdrowiska i "Kopernika", dokonali profesor Michał Siekierski i Andrzej Gawęda uczeń kl. IIIg. Przedstawicielom krajów partnerskich - Włochom, Grecji, Turcji, Bułgarii i Francji (kolonii zamorskiej Reunion) wręczono drobne upominki.
 
Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia zabytkowej części miasta. W najstarszej części Edessy - dzielnicy Varosi spacerowali wąskimi, wyłożonymi kamiennym brukiem uliczkami. W krajobraz pięknie wpisują się kilkusetletnie domy z nadwieszanymi drewnianymi gankami. Ta część miasta jest bardzo charakterystyczna, położna jest bowiem na skraju klifu.

Erasmus2.jpg

Erasmus3.jpg
 
Jednym z punktów wycieczki było Regionalne Muzeum Sztuki Ludowej, które w swoich zbiorach prezentuje stroje regionalne, meble, przedmioty codziennego użytku itp.
 
Kolejny dzień upłynął na wizycie w VITRO HELLAS SA. Jest to prywatna firma z siedzibą w Nesseli Imathia, działająca od 1986 roku w zakresie produkcji, badań i dystrybucji wysokiej jakości materiału do rozmnażania roślin.

Podczas pobytu uczestnicy zwiedzili Saloniki - miasto w północnej Grecji, nad Zatoką Salonicką (Morze Egejskie), gdzie mieli okazję zobaczyć Białą Wieżę, Łuk i Mauzoleum Galeriusza, znane jako Kamara i Rotunda oraz  Bazylika św. Dymitra. Ponadto mieli okazję zobaczyć miasto Weria, które leży na terenie historycznej Tracji, na żyznej równinie u podnóża góry Wermion.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu na stronie ZSP nr 1 w Busku-Zdroju www.zsp1busko.pl/node/3228

Reklama.


Warning: mysql_num_rows() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /home/alfamedia2/ftp/ponidzie.eu/themes/ponidzie/partials/galeria/galeria_news.php on line 7

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.158.30.219

Dodaj komentarz

Telewizja


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Access denied for user 'realnet2_4'@'ajy82.rev.netart.pl' (using password: YES) in /home/alfamedia2/ftp/ponidzie.eu/config/tv_config.php on line 9
Unable to connect to database