Strona startowa

Wiadomości - Biznes

Odwrotne obciążenie w branży budowlanej - część wątpliwości wyjaśniona przez MF

Dodał: Milena Data: 2017-03-28 11:09:49 (czytane: 17101)

17 marca br. resort finansów podał do publicznej wiadomości objaśnienia dotyczące problemów, z jakimi zmagają się przedsiębiorcy z branży budowlanej w zakresie mechanizmu tzw. odwrotnego obciążenia VAT.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Przypomnijmy: od początku tego roku mechanizm odwróconego obciążenia, zgodnie z którym  zobowiązanym do rozliczenia podatku należnego od dokonanej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT jest nabywca towarów lub usług, stosujemy do usług budowlanych świadczonych przez podwykonawców.

Wydanie przez resort finansów objaśnień to dobra wiadomość także z tego powodu, że zastosowanie się do tych wytycznych gwarantuje podatnikom ochronę prawną w zakresie tego rodzaju rozliczeń. Zdaniem ekspertów wiele kwestii wymaga jednak jeszcze wyjaśnienia i zapewne będą one rozstrzygnięte poprzez interpretacje organów skarbowych i orzeczenia sądów administracyjnych, w przypadkach, w których dojdzie do sporu.

W objaśnieniach MF podano między innymi zamknięty katalog usług (robót) budowlanych objętych nowymi zasadami rozliczania podatku VAT. Wiele wątpliwości budziła bowiem sama klasyfikacja usług dla potrzeb odwrotnego obciążenia VAT. Wskazano, że usługi budowlane są identyfikowane przy pomocy Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Aby dokonać samodzielnej identyfikacji świadczonej usługi można skorzystać z wyszukiwarki na stronie Głównego Urzędu (link).

Należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt obowiązywania nowych przepisów.  Podwykonawcy usług budowlanych sygnalizują problemy z płynnością finansową, ponieważ wystawiają faktury w kwotach netto, a za zakupione towary płacą w kwotach brutto. Mając nadwyżkę podatku naliczonego mogą co prawda liczyć na zwrot, ale czas oczekiwania to co najmniej 60 dni. To może negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie zwłaszcza najmniejszych firm.

Pełna treść objaśnień wydanych przez Ministra Finansów jest dostępna w formie broszury do pobrania na stronie internetowej MF (link).

Adam Pankowski
Kancelaria Doradztwa Podatkowego Adam Pankowski


Potrzebujesz wsparcia, masz problem z zakresu podatków lub księgowości w Twojej firmie?
Zapraszamy do współpracy!
www.apankowski.pl

Więcej informacji o nas w Katalogu firm

Reklama.

Tagi: zmiany VAT 2017   odwrotne obciążenie VAT   usługi budowlane  


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Access denied for user 'realadmin_3'@'10.254.34.205' (using password: YES) in /home/alfamedia2/ftp/ponidzie.eu/themes/ponidzie/partials/galeria/galeria_cfg.inc.php on line 9
Unable to connect to database