Strona startowa

Wiadomości - Sport

Puchar Prezesa pojechał do Poznania

Dodał: Milena Data: 2018-03-29 14:01:34 (czytane: 3300)

W dniu 24 marca 2018 r. w hali PMOS w Busku-Zdroju odbył się już XXVIII Ogólnopolski Turniej Halowy w Castingu o Puchar Prezesa Okręgu PZW w Kielcach.

Z regionu
Aktualności
Sport
Kultura, rozrywka
Polityka

Na starcie buskiego Turnieju stanęło tym razem 65 zawodników z 10 przodujących ośrodków wędkarstwa rzutowego w Polsce tj. z okręgów PZW Katowice, Kielce, Lublin, Poznań, Warszawa, Białystok, z Klubu Sportowego Castingsportu "Beskidy” Godziszka, z kół okręgu kieleckiego PZW w Busku, Brodach, Kazimierzy Wielkiej i Kielcach 1 oraz z czeskiego okręgu Ostrawa i z miejskiej organizacji we Frydku-Mistku na Zaolziu.

Nowością Turnieju Halowego rozegranego w obiekcie o rozmiarach mieszczących boisko do piłki ręcznej, było rozegranie odległości spinningowej, a więc konkurencji, w której zawodnicy przy użyciu standardowego ciężarka o wadze 7,5 grama osiągają odległości znacznie przekraczające wymiary dostępnych w Busku-Zdroju hal sportowych. Umożliwiło to użycie specjalnych, nowo wyprodukowanych w technice druku 3D ciężarków halowych o wadze 1,9 grama, co pozwoliło na ograniczenie osiąganych przez zawodników odległości mniej więcej o 2/3.

Zawody1.jpg
Lenka Ticha z Ostrawy w czasie odległości spinningowej ciężarkiem halowym 1,9 g.


Zawody2.jpg
Amadeusz Michalski z Buska w czasie rzutu na odległość.


Tytułowe trofeum Turnieju trafiło w ręce drużyny okręgu poznańskiego PZW w składzie: Włodzimierz Targosz, Piotr Sapigórski, Tomasz Kościelniak i Maciej Witczak. Drużyna okręgu kieleckiego składająca się z czworga zawodników z Buska-Zdroju (Renata Kuza, Magdalena Kuza, Jacek Kuza, Maciej Kuza), zajęła II miejsce wyprzedzając drużynę z Ostrawy.

Zawody3.jpg
Trzy czołowe drużyny Turnieju.

Reprezentanci buskiego Koła PZW zajęli też czołowe miejsca w łącznej klasyfikacji indywidualnej Turnieju.

Najlepszy wynik indywidualny całych zawodów osiągnął – drugi rok z rzędu - senior Jacek Kuza (286 pkt na 300 możliwych do zdobycia w konkurencjach docelowych, tj. 100 pkt w skishu muchowym, 92 pkt w Arenbergu i 90 pkt w skishu spinningowym oraz najdłuższy rzut całych zawodów ciężarkiem o wadze 1,9 grama – 25,57 m, co stanowi historyczny, pierwszy halowy rekord Polski w odległości spinningowej ciężarkiem 1,9 grama). Drugi w kategorii seniorów był 19-letni Maciej Witczak z Poznania, a trzeci kolejny reprezentant gospodarzy, Maciej Kuza.
W kategorii kobiet można mówić o niespodziance, ponieważ aktualna mistrzyni świata w 5-boju, Magdalena Kuza z Buska, dała się pokonać dwóm rywalkom, tj. Kornelii Halickiej z Białegostoku i Zuzanie Placha z Ostrawy.

W kategorii kadetów do 14 lat punktowane i nagradzane miejsca w pierwszej szóstce zajęły siostry Karolina i Natalia Kolarz z Buska. Niespodzianką było to, że lepsza okazała się młodsza z nich, 12-letnia Karolina (V miejsce). Zwyciężył w tej kategorii Kamil Szołtysik z Katowic, przed Czechem Tomasem Bernatikiem i Filipem Świteckim z Białegostoku.

Zawody4.jpg

Rzuty do celu w wykonaniu najmłodszych.

Zawody5.jpg

Najlepsi w kat. Kadetów do 14 lat. Od lewej Natalia i Karolina Kolarz z Buska.

Doskonale spisała się również kolejna reprezentantka okręgu kieleckiego PZW, juniorka Natalia Zaczek z koła PZW w Brodach koło Starachowic – aktualna wicemistrzyni Polski juniorek pewnie wygrywając rywalizację w swojej kategorii wiekowej. Zrewanżowała się przy tym mistrzyni Polski – Darii Walendowskiej z Poznania, za porażkę w ubiegłym sezonie w Puławach. Na podkreślenie zasługuje najlepszy wśród wszystkich zawodniczek, w tym i kobiet, rzut na odległość ciężarkiem 1,9 grama. Natalia osiągnęła równe 23 metry.

Bez sukcesów naszych reprezentantów zakończyły się tym razem finały rozegrane tradycyjnie w Busku w arenbergu i sprintcastingu (połączenie rzutów do tarczy z biegiem na dystansie ok. 1100 m. + karne rundy za "pudła”). W tej ostatniej, najbardziej emocjonującej konkurencji castingu wymyślonej w Szwecji w 1985 roku i rozgrywanej w Polsce od 1995 roku tylko w czasie Turnieju Halowego w Busku, zwyciężyli Maciej Witczak z Poznania w seniorach, Michał Sapigórski z Warszawy w juniorach i Kamil Szołtysik z Katowic w kadetach.

Zawody6.jpg
Sprintcasting, czyli połączenie rzutów do tarczy z biegiem.

W rozgrywanej dodatkowo w czasie buskiego Turnieju Halowego konkurencji skish multiplikatorowy, wśród kobiet najlepsza była Magdalena Kuza (90 pkt na 100 możliwych), a wśród mężczyzn Tomasz Kościelniak z Poznania (100 pkt!).

Zawody7.jpg
Skish multiplikatorowy.

Uroczystość otwarcia zawodów uświetnił Starosta Buski Jerzy Kolarz oraz Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryk Radosz. Oba reprezentowane przez nich samorządy wsparły organizację XXVIII Turnieju Halowego w Castingu. Burmistrz ufundował puchary dla zwycięzców indywidualnych we wszystkich pięciu kategoriach, a Starosta materiały promocyjne w postaci koszulek, folderów o powiecie buskim i gadżetów reklamowych, które zostały wręczone naszym gościom z Czech.

Zawody8.jpg

Uroczystość rozpoczęcia Turnieju z udziałem VIP-ów; Starosty Buskiego Jerzego Kolarza, Wiceprezesa Okręgu PZW w Kielcach Sławomira Molędy, Zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Henryka Radosza i Prezesa Koła PZW w Busku Andrzeja Kucięby.

Puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe wręczali Wiceprezes Zarządu Okręgu PZW w Kielcach Sławomir Molęda oraz Prezes Koło PZW w Busku-Zdroju Andrzej Kucięba. Sędzią głównym zawodów był sędzia klasy krajowej - Krzysztof Władny z Buska.

Organizacja Turnieju Halowego w Castingu została wsparta ze środków Gminy Busko-Zdrój w ramach realizacji zadania publicznego z zakresu wspierania i upowszechniania kultury fizycznej pod nazwą: Rozwijanie i upowszechnianie kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i kobiet gminy Busko-Zdrój w dziedzinie castingsportu (wędkarstwa rzutowego). Umowa została zawarta pomiędzy Gminą Busko-Zdrój, a współorganizującym Turniej Rzutowym Wędkarskim Klubem Sportowym "Skish” Busko-Zdrój.


Reklama.


Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Access denied for user 'realadmin_3'@'10.254.34.205' (using password: YES) in /home/alfamedia2/ftp/ponidzie.eu/themes/ponidzie/partials/galeria/galeria_cfg.inc.php on line 9
Unable to connect to database